Teknoloji Devi Apple’den Şok Karar

Şirket, açık nedeni ile Mac bilgisayarlarına giden ya da bu bilgisayarlardan çıkan verilerin elde edilme riski olduğunu, güncellemenin bu açığı kapattığını açıkladı. Geçen hafta Apple; iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarının kullandığı iOS için de benzer güvenlik açığını gideren güncelleme yayınlamıştı.

Şirket iOS için bu güncellemeyi yayınladığında Mac işletim sistemi‘nin benzer güvenlik açığı taşıdığını ve bu açığı gidermek için çalıştığını belirtmişti.

Güvenlik açığını gidermesine ek olarak yayınlanan son OS X güncellemesi, Apple’ın FaceTime hizmeti üzerinden sesli aramalar yapılmasına imkan tanındığı gibi bu güncelleme ile Mail yazılımında ve Safari tarayıcısında da iyileştirilmeler yapıldı.

Her ne kadar Apple güncellemeyi yayınlasa da güvenlik şirketi FireEy e yaptığı açıklamada hachkerların Apple’ın mobil yazılımındaki aktiviteleri izlemesine imkan tanıyan bir yol daha bulduğunu iddia etti. FireEye, bu yol ile iOS7 cihazlarında kullanıcıların ekrana dokunması ile tüm aktivitelerin kaydedilebildiğini yöntemin bilgisayar klavyelerinde ki tuş vuruşlarını kaydeden yazılımların yöntemine benzediğini belirtti. Şirket sorunun çözümü için Apple ile işbirliği halinde olduklarını söyledi.

Öte yandan Apple sözcüsü FireEye’ın bu iddiası ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir