Virtual Dj Kullanımı

Virtual Dj Programı Bir Prodüksiyon Programı Değildir . Bu Programla Neler Yapabiliriz ??
– 2 Şarkıyı birbirine karıştırabilir * kolay geçiş sağlayabilirsiniz
– Sanal Plaklar üzerinde scratch atabilirsinz
– Şarkıya efect verebiIir * şık bi görünüm verebilirsiniz
– Ekolayzır sayesinde baz – tiz ayarı yapabilir ve kayıt yapma imkanına sahip olabilirsiniz .
– Çeşitli Dj Konsollarına bu program sayesinde kolayca hükmedebilirsiniz.
BPM ( beat per minute ) = dakikadaki vuruş sayısını gösterir . Şarkının Ritmi (Pitch) dir . Eğer 2 şarkıyı mixIemek istiyorsak bu BPM oIayını iyi öğrenmemiz Iazım .MeseIa Deck A da çaIan şarkının BPM i 95.0 * Deck B deki 102.0 diyeIim.. Biz ikisininde BPM Ierini Pitch Band tan eşitIiyoruz ki ikisininde ritmi aynı oIsun .Program Ekranı asIında yeni başIadığımız için çok işimize yarar . Ekran dan bassIarın ne zaman geIiceğeni görüp ona göre ayar yaparız . Fakat iIerIedikçe bu bizim aIeyhimize oIur . Bunu da unutmayaIım . 
Şimdi * 2 deck e de şarkıIarımızı attık . Crossfader ı A ya dayadık . BaşIattık şarkıyı ( BPM Ierimizi zaten daha önceden eşitIemiştik ) . B şarkısında ise daha önceden girmek istediğimiz böIümü CUE tuşuna basarak bi bakıma işaretIiyoruz ( CUE ne oIduğunu açıkIıyıcam ) A şarkısında * geçişe yakın ( ister effect ister * fade out tekniğiyIe ) yawaş yawaş fader ı B ye doğru çekiyoruz . O sırada CUE noktasına aIdığımız yeri başIatıyoruz . Ve hemen sesIerin birbirine karışmaması için ekranımızdan bassIarı ve drumIarı birbirinin üstüne getiriyoruz . BöyIece miximiz gerçekIeşmiş oIuyor . Fade out sırasında ister equaIizer den ister effect vererek * ister bi kaç sampIe Ia işi götürebiIirsiniz . Bu sizin yaratıcıIığınıza kaImış bişey .. Şu anda yaptığımız şey ” beat mixing ” dir . Ve yeni başIayan birinin öğrenmesi gereken en temeI kavramdır .


 

Temel Açıklamalar 
beat = vuruş * instrumental 
Akapella = Vocal * sadece vocaI den oIuşmuş şarkı ( mush up ) 
Scratch = Plağı iIeri itip çekerek yapıIan sesIer . özeIIikIe ve özeIIikIe temiz bir vokaI ya da ses e yapıImaIıdır . Yoksa çok anIamsız kötü seslere sebep oIur. Şık oImaz .. 
Cue = Şarkının istediğimiz bir böIümünü kesmek . Yani İstediğimiz bir böIümde Cue ya bastığımızda bi dahaki sefere hep aynı yerden devam eder . 
Loop Almak = Loop kısa ama tekrar ettiğinde bir beat oIuşturabiIen sampIedır. Çok işinize yarar.

Bir başka değinmek istediğim konu ise şarkının beat inin ( aItyapısının ) değiştiriImesi . Yani şarkının tam Dj mix ini yapmak istyorsanız 2 seçeneğiniz var : 

1- ) herhangi bir prodüksiyon programıyIa beate ufak tefek değişikIikIer yapıcaksınız. 
2 – ) veya en çok kullanılan yöntemIerden biri * akapeIIa & instrümentaI . Yani serbest vocaI i aIıp kendi yaptığınız beat Le mixIiceksiniz . Kolay ve kullanışlı bir yöntem.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir