WiFi ağında bulaşan virüs programı yazıldı

İngiltere’de araştırmacılar, wi-fi (kablosuz bağlantı alanı) üzerinden bulaşıcı gibi yayılan bir bilgisayar virüsü yarattı.

 

Virüs, birçok wi-fi ağının bulunduğu kalabalık ortamlarda bir ağdan diğerine yayılabiliyor. Bukalemun adlı virüs yayılmak için wi-fi bağlantı noktalarını buluyor.

Bu virüs aynı insanlar arasında yayılan grip hastalığıyla benzerlik gösteriyor.
Virüs erişim noktalarını kullanarak Wi-Fi üzerinden yayılıyor. Erişim Noktalarının yoğunlukta olduğu bölgelerde, Chameleon daha hızlı yayılıyor. Yani ne kadar kalabalıksa, yayılma hızı o kadar artıyor.
Araştırmayı yürüten ekibin lideri Liverpool Üniversitesi iletişim ağları profesörü Alan Marshall, böylesi olası saldırıları önlemeyi amaçlayan bir yazılım üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Marshall, yerinde yüksek güvenlikli olan büyük şirketlerin wi-fi ağları için büyük tehdit içermesinin olası olmadığı söyledi.
Alan Marshall bununla birlikte yerinde daha düşük korumaya sahip evlerdeki veya kafeler gibi küçük işletmelerdeki ağlar için tehdit içerdiğini belirtti.

Ekibinin tehdidi ortaya çıkardığını belirten Marshall bundan sonra, bu tür saldırıları önlemek amacı ile wi-fi erişim noktalarında yerleştirilebilecek bir ürün üzerinde çalışmaya odaklanılacağını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir