XML Nedir

XML Nedir ne işe yarar
XML(Extensible Markup Language) HTML ile pek çok açıdan benzerlik gösteren bir markup dilidir.Verinin tanımlanması ve tarif edilmesi için kulanılır.HTML deki yapının aksine XML de kullanılacak olan tag ler önceden tanımlı değildir.Yani bir XML dökümanının yapısı tamamıyle kullanıcı tarafından oluşturulur.Verinin tarif edilmesi için DTD adı verilen yapılar kullanılmaktadır. XML ve DTD nin birlikte kullanılması ile dökümanlar kendini tarif eden bir yapı halini alırlar.

XML ve HTML arasındaki en belirgin fark XML in verinin kendisiyle ilgilenmesi HTML in ise verinin sunumuyla ilgilenmesidir.Buna bağlı olarak HTML dökümanları veriye ilişkin şekillendirme bilgilerini içerirken XML dökümanları ise verinin tanım bilgilerini içermektedir. XML in tasarım amaçlarından biri de verinin taşınmasıdır.

Bahsedilen bu özellikleri incelendiğinde XML in pek çok önemli işlevi yerine getirdiği görülmektedir.

Burada önemli bir nokta olarak XML i HTML in yerine geçecek bir dil olarak düşünmek yerine HTML in tamamlayıcısı olacak olan bir dil şeklinde düşünmek uygundur.

Günümüz bilişim dünyasına bakacak olduğumuzda XML in her alanda karşımıza çıktığını görmekteyiz.Bu nedenle XML I bir anlamda geleceğin web dili olarak tanımlamak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir