Yazılımcılar Samsung Galaxy S5′in parmak izi taraycısını uygulamalarında kullanabilecek

Samsung Mobil Dünya Kongresi’nde görücüye çıkardığı Galaxy S5, Gear 2 ve Gear Fit’in Yazılım Geliştirme Araçseti’ni yayınladı. Yazılım Geliştirme Araçseti’nin dikkat çekici özelliği ise Galaxy S5′in parmak izi tarama teknolojisi’nin uygulamalara entegre edilmesine izin vermesi.

Samsung Yazılım Geliştirme Araçseti içine yerleştirilen Pass API sayesinde kullanıcılar uygulamalarında parmak izi tanıma özelliklerinden faydalanabilecek. Böylelikle uygulamalarına ekstra güvenlik önlemleri yerleştirmek isteyen yazılımcıların işi biraz daha kolaylaşmış olacak.

Samsung’dan önce iPhone 5s’e parmak izi tarayıcısı yerleştiren Apple, üçüncü taraf uygulamalarına parmak izi tarama teknolojisini kullanım izni vermemişti. Samsung’un bu konuda Apple’dan farklı bir tutum izlemesi Güney Koreli şirketin ve Android’in Apple ve iOS’e kıyasla daha açık bir yapıya sahip olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Halihazırda iPhone 5s’in parmak izi tarayıcısı sadece Apple uygulamalarında kullanılabiliyor. Samsung ise üçüncü taraf yazılımcıları işin içine dahil ederek Galaxy S5′in parmak izi tarayıcısının kullanım alanlarını genişletmeyi planlıyor. Samsung Medya Çözümleri Merkezi Başkanı Dr. Won-Pyo Hong, bu kararı alma amaçlarının müşterilerine emsalsiz içerik ve servisler sunmak olduğunu dile getirdi. Galaxy S5′in parmak izi tarayıcısı ile birlikte çalışacak uygulamalar arasından ilk gösterilen PayPal’ın uygulaması olmuştu.

 

Haberin kaynağı: Pocket-lint

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir